1529 English verbs and 842 Irish verbs conjugated and translated
  1. laghdaigh verb
    1. lessen
    2. decrease
    3. diminish
    4. dwindle
    5. reduce
  2. laghdaithe Verbal Adjective
    1. lessened
    2. decreased
    3. diminished
    4. dwindled
    5. reduced
  3. ag laghdú Verbal Noun
    1. lessening
    2. decreasing
    3. diminishing
    4. dwindling
    5. reducing
present
  1. laghdaím me irish present
    1. I lessen
    2. I decrease
    3. I diminish
    4. I dwindle
    5. I reduce
    1. you lessen
    2. you decrease
    3. you diminish
    4. you dwindle
    5. you reduce
    1. he lessens
    2. he decreases
    3. he diminishes
    4. he dwindles
    5. he reduces
    1. she lessens
    2. she decreases
    3. she diminishes
    4. she dwindles
    5. she reduces
    1. we lessen
    2. we decrease
    3. we diminish
    4. we dwindle
    5. we reduce
  2. laghdaíonn sibh you plural
    1. you lessen
    2. you decrease
    3. you diminish
    4. you dwindle
    5. you reduce
    1. they lessen
    2. they decrease
    3. they diminish
    4. they dwindle
    5. they reduce
  3. laghdaítear autonomous present
    1. lessen
    2. decrease
    3. diminish
    4. dwindle
    5. reduce
  4. laghdaíonn negative present he
    1. he does not lessen
    2. he does not decrease
    3. he does not diminish
    4. he does not dwindle
    5. he does not reduce
  5. an laghdaíonn ? question present he
    1. does he lessen?
    2. does he decrease?
    3. does he diminish?
    4. does he dwindle?
    5. does he reduce?
past
  1. laghdaigh me irish past
    1. I lessened
    2. I decreased
    3. I diminished
    4. I dwindled
    5. I reduced
    1. you lessened
    2. you decreased
    3. you diminished
    4. you dwindled
    5. you reduced
    1. he lessened
    2. he decreased
    3. he diminished
    4. he dwindled
    5. he reduced
    1. she lessened
    2. she decreased
    3. she diminished
    4. she dwindled
    5. she reduced
    1. we lessened
    2. we decreased
    3. we diminished
    4. we dwindled
    5. we reduced
  2. laghdaigh sibh you plural
    1. you lessened
    2. you decreased
    3. you diminished
    4. you dwindled
    5. you reduced
    1. they lessened
    2. they decreased
    3. they diminished
    4. they dwindled
    5. they reduced
  3. laghdaíodh autonomous past
    1. lessened
    2. decreased
    3. diminished
    4. dwindled
    5. reduced
  4. níor laghdaigh negative past he
    1. he did not lessen
    2. he did not decrease
    3. he did not diminish
    4. he did not dwindle
    5. he did not reduce
  5. ar laghdaigh ? question past he
    1. did he lessen?
    2. did he decrease?
    3. did he diminish?
    4. did he dwindle?
    5. did he reduce?
future
  1. laghdóidh me irish future
    1. I will lessen
    2. I will decrease
    3. I will diminish
    4. I will dwindle
    5. I will reduce
    1. you will lessen
    2. you will decrease
    3. you will diminish
    4. you will dwindle
    5. you will reduce
    1. he will lessen
    2. he will decrease
    3. he will diminish
    4. he will dwindle
    5. he will reduce
    1. she will lessen
    2. she will decrease
    3. she will diminish
    4. she will dwindle
    5. she will reduce
    1. we will lessen
    2. we will decrease
    3. we will diminish
    4. we will dwindle
    5. we will reduce
  2. laghdóidh sibh you plural
    1. you will lessen
    2. you will decrease
    3. you will diminish
    4. you will dwindle
    5. you will reduce
    1. they will lessen
    2. they will decrease
    3. they will diminish
    4. they will dwindle
    5. they will reduce
  3. laghdófar autonomous future
    1. will lessen
    2. will decrease
    3. will diminish
    4. will dwindle
    5. will reduce
  4. laghdóidh negative future he
    1. he will not lessen
    2. he will not decrease
    3. he will not diminish
    4. he will not dwindle
    5. he will not reduce
  5. an laghdóidh ? question future he
    1. will he lessen?
    2. will he decrease?
    3. will he diminish?
    4. will he dwindle?
    5. will he reduce?
past habitual
  1. laghdaínn me irish past habitual
    1. I used to lessen
    2. I used to decrease
    3. I used to diminish
    4. I used to dwindle
    5. I used to reduce
    1. you used to lessen
    2. you used to decrease
    3. you used to diminish
    4. you used to dwindle
    5. you used to reduce
    1. he used to lessen
    2. he used to decrease
    3. he used to diminish
    4. he used to dwindle
    5. he used to reduce
    1. she used to lessen
    2. she used to decrease
    3. she used to diminish
    4. she used to dwindle
    5. she used to reduce
    1. we used to lessen
    2. we used to decrease
    3. we used to diminish
    4. we used to dwindle
    5. we used to reduce
  2. laghdaíodh sibh you plural
    1. you used to lessen
    2. you used to decrease
    3. you used to diminish
    4. you used to dwindle
    5. you used to reduce
    1. they used to lessen
    2. they used to decrease
    3. they used to diminish
    4. they used to dwindle
    5. they used to reduce
  3. laghdaítí autonomous past habitual
    1. used to lessen
    2. used to decrease
    3. used to diminish
    4. used to dwindle
    5. used to reduce
  4. laghdaíodh negative past habitual he
    1. he used to not lessen
    2. he used to not decrease
    3. he used to not diminish
    4. he used to not dwindle
    5. he used to not reduce
  5. an laghdaíodh ? question past habitual he
    1. did he used to lessen?
    2. did he used to decrease?
    3. did he used to diminish?
    4. did he used to dwindle?
    5. did he used to reduce?
conditional
  1. laghdóinn me irish conditional
    1. I would lessen
    2. I would decrease
    3. I would diminish
    4. I would dwindle
    5. I would reduce
    1. you would lessen
    2. you would decrease
    3. you would diminish
    4. you would dwindle
    5. you would reduce
    1. he would lessen
    2. he would decrease
    3. he would diminish
    4. he would dwindle
    5. he would reduce
    1. she would lessen
    2. she would decrease
    3. she would diminish
    4. she would dwindle
    5. she would reduce
    1. we would lessen
    2. we would decrease
    3. we would diminish
    4. we would dwindle
    5. we would reduce
  2. laghdódh sibh you plural
    1. you would lessen
    2. you would decrease
    3. you would diminish
    4. you would dwindle
    5. you would reduce
    1. they would lessen
    2. they would decrease
    3. they would diminish
    4. they would dwindle
    5. they would reduce
  3. laghdófaí autonomous conditional
    1. would lessen
    2. would decrease
    3. would diminish
    4. would dwindle
    5. would reduce
  4. laghdódh negative conditional he
    1. he would not lessen
    2. he would not decrease
    3. he would not diminish
    4. he would not dwindle
    5. he would not reduce
  5. an laghdódh ? question conditional he
    1. would he lessen?
    2. would he decrease?
    3. would he diminish?
    4. would he dwindle?
    5. would he reduce?
subjunctive
  1. go laghdaí me irish subjunctive
    1. that I lessen; may I lessen
    2. that I decrease; may I decrease
    3. that I diminish; may I diminish
    4. that I dwindle; may I dwindle
    5. that I reduce; may I reduce
    1. that you lessen; may you lessen
    2. that you decrease; may you decrease
    3. that you diminish; may you diminish
    4. that you dwindle; may you dwindle
    5. that you reduce; may you reduce
    1. that he lessens; may he lessen
    2. that he decreases; may he decrease
    3. that he diminishes; may he diminish
    4. that he dwindles; may he dwindle
    5. that he reduces; may he reduce
    1. that she lessens; may she lessen
    2. that she decreases; may she decrease
    3. that she diminishes; may she diminish
    4. that she dwindles; may she dwindle
    5. that she reduces; may she reduce
    1. that we lessen; may we lessen
    2. that we decrease; may we decrease
    3. that we diminish; may we diminish
    4. that we dwindle; may we dwindle
    5. that we reduce; may we reduce
  2. go laghdaí sibh you plural
    1. that you lessen; may you lessen
    2. that you decrease; may you decrease
    3. that you diminish; may you diminish
    4. that you dwindle; may you dwindle
    5. that you reduce; may you reduce
    1. that they lessen; may they lessen
    2. that they decrease; may they decrease
    3. that they diminish; may they diminish
    4. that they dwindle; may they dwindle
    5. that they reduce; may they reduce
  3. go laghdaítear autonomous subjunctive
    1. that lessen; may lessen
    2. that decrease; may decrease
    3. that diminish; may diminish
    4. that dwindle; may dwindle
    5. that reduce; may reduce
  4. nár laghdaí negative subjunctive he
    1. that he does not lessen; may he not lessen
    2. that he does not decrease; may he not decrease
    3. that he does not diminish; may he not diminish
    4. that he does not dwindle; may he not dwindle
    5. that he does not reduce; may he not reduce
  5. an laghdaí ? question subjunctive he
    1. may he lessen?
    2. may he decrease?
    3. may he diminish?
    4. may he dwindle?
    5. may he reduce?
imperative
  1. laghdaím me irish imperative
    1. lessen
    2. decrease
    3. diminish
    4. dwindle
    5. reduce
  2. laghdaigh you
    1. lessen
    2. decrease
    3. diminish
    4. dwindle
    5. reduce
    1. lessen
    2. decrease
    3. diminish
    4. dwindle
    5. reduce
    1. lessen
    2. decrease
    3. diminish
    4. dwindle
    5. reduce
    1. let's lessen
    2. let's decrease
    3. let's diminish
    4. let's dwindle
    5. let's reduce
  3. laghdaígí you plural
    1. lessen
    2. decrease
    3. diminish
    4. dwindle
    5. reduce
    1. lessen
    2. decrease
    3. diminish
    4. dwindle
    5. reduce
  4. laghdaítear autonomous imperative
    1. lessen
    2. decrease
    3. diminish
    4. dwindle
    5. reduce
  5. laghdaigh negative imperative
    1. don't lessen
    2. don't decrease
    3. don't diminish
    4. don't dwindle
    5. don't reduce