1529 English verbs and 842 Irish verbs conjugated and translated
  1. cáin verb
    1. condemn
    2. tax
    3. levy
    4. fine
    5. penalize
    6. slam (criticize)
    7. criticize
  2. cáinte Verbal Adjective
    1. condemned
    2. taxed
    3. levied
    4. fined
    5. penalized
    6. slammed
    7. criticized
  3. ag cáineadh Verbal Noun
    1. condemning
    2. taxing
    3. levying
    4. fining
    5. penalizing
    6. slamming
    7. criticizing
present
  1. cáinim me irish present
    1. I condemn
    2. I tax
    3. I levy
    4. I fine
    5. I penalize
    6. I slam
    7. I criticize
    1. you condemn
    2. you tax
    3. you levy
    4. you fine
    5. you penalize
    6. you slam
    7. you criticize
    1. he condemns
    2. he taxes
    3. he levies
    4. he fines
    5. he penalizes
    6. he slams
    7. he criticizes
    1. she condemns
    2. she taxes
    3. she levies
    4. she fines
    5. she penalizes
    6. she slams
    7. she criticizes
    1. we condemn
    2. we tax
    3. we levy
    4. we fine
    5. we penalize
    6. we slam
    7. we criticize
  2. cáineann sibh you plural
    1. you condemn
    2. you tax
    3. you levy
    4. you fine
    5. you penalize
    6. you slam
    7. you criticize
    1. they condemn
    2. they tax
    3. they levy
    4. they fine
    5. they penalize
    6. they slam
    7. they criticize
  3. cáintear autonomous present
    1. condemn
    2. tax
    3. levy
    4. fine
    5. penalize
    6. slam
    7. criticize
  4. cháineann negative present he
    1. he does not condemn
    2. he does not tax
    3. he does not levy
    4. he does not fine
    5. he does not penalize
    6. he does not slam
    7. he does not criticize
  5. an gcáineann ? question present he
    1. does he condemn?
    2. does he tax?
    3. does he levy?
    4. does he fine?
    5. does he penalize?
    6. does he slam?
    7. does he criticize?
past
  1. cháin me irish past
    1. I condemned
    2. I taxed
    3. I levied
    4. I fined
    5. I penalized
    6. I slammed
    7. I criticized
  2. cháin you
    1. you condemned
    2. you taxed
    3. you levied
    4. you fined
    5. you penalized
    6. you slammed
    7. you criticized
  3. cháin he
    1. he condemned
    2. he taxed
    3. he levied
    4. he fined
    5. he penalized
    6. he slammed
    7. he criticized
  4. cháin she
    1. she condemned
    2. she taxed
    3. she levied
    4. she fined
    5. she penalized
    6. she slammed
    7. she criticized
    1. we condemned
    2. we taxed
    3. we levied
    4. we fined
    5. we penalized
    6. we slammed
    7. we criticized
  5. cháin sibh you plural
    1. you condemned
    2. you taxed
    3. you levied
    4. you fined
    5. you penalized
    6. you slammed
    7. you criticized
    1. they condemned
    2. they taxed
    3. they levied
    4. they fined
    5. they penalized
    6. they slammed
    7. they criticized
  6. cáineadh autonomous past
    1. condemned
    2. taxed
    3. levied
    4. fined
    5. penalized
    6. slammed
    7. criticized
  7. níor cháin negative past he
    1. he did not condemn
    2. he did not tax
    3. he did not levy
    4. he did not fine
    5. he did not penalize
    6. he did not slam
    7. he did not criticize
  8. ar cháin ? question past he
    1. did he condemn?
    2. did he tax?
    3. did he levy?
    4. did he fine?
    5. did he penalize?
    6. did he slam?
    7. did he criticize?
future
  1. cáinfidh me irish future
    1. I will condemn
    2. I will tax
    3. I will levy
    4. I will fine
    5. I will penalize
    6. I will slam
    7. I will criticize
    1. you will condemn
    2. you will tax
    3. you will levy
    4. you will fine
    5. you will penalize
    6. you will slam
    7. you will criticize
    1. he will condemn
    2. he will tax
    3. he will levy
    4. he will fine
    5. he will penalize
    6. he will slam
    7. he will criticize
    1. she will condemn
    2. she will tax
    3. she will levy
    4. she will fine
    5. she will penalize
    6. she will slam
    7. she will criticize
    1. we will condemn
    2. we will tax
    3. we will levy
    4. we will fine
    5. we will penalize
    6. we will slam
    7. we will criticize
  2. cáinfidh sibh you plural
    1. you will condemn
    2. you will tax
    3. you will levy
    4. you will fine
    5. you will penalize
    6. you will slam
    7. you will criticize
    1. they will condemn
    2. they will tax
    3. they will levy
    4. they will fine
    5. they will penalize
    6. they will slam
    7. they will criticize
  3. cáinfear autonomous future
    1. will condemn
    2. will tax
    3. will levy
    4. will fine
    5. will penalize
    6. will slam
    7. will criticize
  4. cháinfidh negative future he
    1. he will not condemn
    2. he will not tax
    3. he will not levy
    4. he will not fine
    5. he will not penalize
    6. he will not slam
    7. he will not criticize
  5. an gcáinfidh ? question future he
    1. will he condemn?
    2. will he tax?
    3. will he levy?
    4. will he fine?
    5. will he penalize?
    6. will he slam?
    7. will he criticize?
past habitual
  1. cháininn me irish past habitual
    1. I used to condemn
    2. I used to tax
    3. I used to levy
    4. I used to fine
    5. I used to penalize
    6. I used to slam
    7. I used to criticize
    1. you used to condemn
    2. you used to tax
    3. you used to levy
    4. you used to fine
    5. you used to penalize
    6. you used to slam
    7. you used to criticize
    1. he used to condemn
    2. he used to tax
    3. he used to levy
    4. he used to fine
    5. he used to penalize
    6. he used to slam
    7. he used to criticize
    1. she used to condemn
    2. she used to tax
    3. she used to levy
    4. she used to fine
    5. she used to penalize
    6. she used to slam
    7. she used to criticize
    1. we used to condemn
    2. we used to tax
    3. we used to levy
    4. we used to fine
    5. we used to penalize
    6. we used to slam
    7. we used to criticize
  2. cháineadh sibh you plural
    1. you used to condemn
    2. you used to tax
    3. you used to levy
    4. you used to fine
    5. you used to penalize
    6. you used to slam
    7. you used to criticize
    1. they used to condemn
    2. they used to tax
    3. they used to levy
    4. they used to fine
    5. they used to penalize
    6. they used to slam
    7. they used to criticize
  3. cháintí autonomous past habitual
    1. used to condemn
    2. used to tax
    3. used to levy
    4. used to fine
    5. used to penalize
    6. used to slam
    7. used to criticize
  4. cháineadh negative past habitual he
    1. he used to not condemn
    2. he used to not tax
    3. he used to not levy
    4. he used to not fine
    5. he used to not penalize
    6. he used to not slam
    7. he used to not criticize
  5. an gcáineadh ? question past habitual he
    1. did he used to condemn?
    2. did he used to tax?
    3. did he used to levy?
    4. did he used to fine?
    5. did he used to penalize?
    6. did he used to slam?
    7. did he used to criticize?
conditional
  1. cháinfinn me irish conditional
    1. I would condemn
    2. I would tax
    3. I would levy
    4. I would fine
    5. I would penalize
    6. I would slam
    7. I would criticize
    1. you would condemn
    2. you would tax
    3. you would levy
    4. you would fine
    5. you would penalize
    6. you would slam
    7. you would criticize
    1. he would condemn
    2. he would tax
    3. he would levy
    4. he would fine
    5. he would penalize
    6. he would slam
    7. he would criticize
    1. she would condemn
    2. she would tax
    3. she would levy
    4. she would fine
    5. she would penalize
    6. she would slam
    7. she would criticize
    1. we would condemn
    2. we would tax
    3. we would levy
    4. we would fine
    5. we would penalize
    6. we would slam
    7. we would criticize
  2. cháinfeadh sibh you plural
    1. you would condemn
    2. you would tax
    3. you would levy
    4. you would fine
    5. you would penalize
    6. you would slam
    7. you would criticize
    1. they would condemn
    2. they would tax
    3. they would levy
    4. they would fine
    5. they would penalize
    6. they would slam
    7. they would criticize
  3. cháinfí autonomous conditional
    1. would condemn
    2. would tax
    3. would levy
    4. would fine
    5. would penalize
    6. would slam
    7. would criticize
  4. cháinfeadh negative conditional he
    1. he would not condemn
    2. he would not tax
    3. he would not levy
    4. he would not fine
    5. he would not penalize
    6. he would not slam
    7. he would not criticize
  5. an gcáinfeadh ? question conditional he
    1. would he condemn?
    2. would he tax?
    3. would he levy?
    4. would he fine?
    5. would he penalize?
    6. would he slam?
    7. would he criticize?
subjunctive
  1. go gcáine me irish subjunctive
    1. that I condemn; may I condemn
    2. that I tax; may I tax
    3. that I levy; may I levy
    4. that I fine; may I fine
    5. that I penalize; may I penalize
    6. that I slam; may I slam
    7. that I criticize; may I criticize
  2. go gcáine you
    1. that you condemn; may you condemn
    2. that you tax; may you tax
    3. that you levy; may you levy
    4. that you fine; may you fine
    5. that you penalize; may you penalize
    6. that you slam; may you slam
    7. that you criticize; may you criticize
    1. that he condemns; may he condemn
    2. that he taxes; may he tax
    3. that he levies; may he levy
    4. that he fines; may he fine
    5. that he penalizes; may he penalize
    6. that he slams; may he slam
    7. that he criticizes; may he criticize
  3. go gcáine she
    1. that she condemns; may she condemn
    2. that she taxes; may she tax
    3. that she levies; may she levy
    4. that she fines; may she fine
    5. that she penalizes; may she penalize
    6. that she slams; may she slam
    7. that she criticizes; may she criticize
    1. that we condemn; may we condemn
    2. that we tax; may we tax
    3. that we levy; may we levy
    4. that we fine; may we fine
    5. that we penalize; may we penalize
    6. that we slam; may we slam
    7. that we criticize; may we criticize
  4. go gcáine sibh you plural
    1. that you condemn; may you condemn
    2. that you tax; may you tax
    3. that you levy; may you levy
    4. that you fine; may you fine
    5. that you penalize; may you penalize
    6. that you slam; may you slam
    7. that you criticize; may you criticize
  5. go gcáine siad they
    1. that they condemn; may they condemn
    2. that they tax; may they tax
    3. that they levy; may they levy
    4. that they fine; may they fine
    5. that they penalize; may they penalize
    6. that they slam; may they slam
    7. that they criticize; may they criticize
  6. go gcáintear autonomous subjunctive
    1. that condemn; may condemn
    2. that tax; may tax
    3. that levy; may levy
    4. that fine; may fine
    5. that penalize; may penalize
    6. that slam; may slam
    7. that criticize; may criticize
  7. nár cháine negative subjunctive he
    1. that he does not condemn; may he not condemn
    2. that he does not tax; may he not tax
    3. that he does not levy; may he not levy
    4. that he does not fine; may he not fine
    5. that he does not penalize; may he not penalize
    6. that he does not slam; may he not slam
    7. that he does not criticize; may he not criticize
  8. an gcáine ? question subjunctive he
    1. may he condemn?
    2. may he tax?
    3. may he levy?
    4. may he fine?
    5. may he penalize?
    6. may he slam?
    7. may he criticize?
imperative
  1. cáinim me irish imperative
    1. condemn
    2. tax
    3. levy
    4. fine
    5. penalize
    6. slam
    7. criticize
  2. cáin you
    1. condemn
    2. tax
    3. levy
    4. fine
    5. penalize
    6. slam
    7. criticize
    1. condemn
    2. tax
    3. levy
    4. fine
    5. penalize
    6. slam
    7. criticize
    1. condemn
    2. tax
    3. levy
    4. fine
    5. penalize
    6. slam
    7. criticize
    1. let's condemn
    2. let's tax
    3. let's levy
    4. let's fine
    5. let's penalize
    6. let's slam
    7. let's criticize
  3. cáinigí you plural
    1. condemn
    2. tax
    3. levy
    4. fine
    5. penalize
    6. slam
    7. criticize
  4. cáinidís they
    1. condemn
    2. tax
    3. levy
    4. fine
    5. penalize
    6. slam
    7. criticize
  5. cáintear autonomous imperative
    1. condemn
    2. tax
    3. levy
    4. fine
    5. penalize
    6. slam
    7. criticize
  6. cáin negative imperative
    1. don't condemn
    2. don't tax
    3. don't levy
    4. don't fine
    5. don't penalize
    6. don't slam
    7. don't criticize